20/10/2022
Lyonmen 8 13 8 12 - 41 -
Phoenix Bums 15 13 9 17 - 54 -

Τρίποντα και άμυνα οδήγησαν στην νίκη τους Phoenix Bums!

Την Πέμπτη το βράδυ 20 Οκτωβρίου στον Κολωνό, στην πρεμιέρα για την Master League, οι Phoenix Bums ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, έβαλαν μεγάλα σουτ , με αποτέλεσμα να πάρουν εύκολα τη νίκη με 41 – 54 απέναντι στους απελπιστικά άστοχους Lyonmen(0-20 τρίποντα)!!!

Οι Bums στέκονταν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με ηγέτες στην επίθεση τους Φρέρη και Χαριτόπουλο να βάζουν από 5 πόντους και τρίποντο του Παλαμιδά από τα 9 m, κρατούσαν προβάδισμα 8 – 15. Στο αντίπαλο στρατόπεδο,η ομάδα του Χρόνη έψαχνε να βρει την ταυτότητα της μέσα στο γήπεδο, με τον Θεοδώρου να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τους Σιαμήτρο και Ασημακόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21 – 28. Ο Ασημακόπουλος πήρε από το χεράκι τα Λιοντάρια με 8 πόντους στην επίθεση, με Θεοδώρου και Τζουβάνα να βάζουν από ένα δίποντο , ενώ το προβάδισμα για το Phoenix , κρατούσε ο Χαριτόπουλος με 4 πόντους, με Φρέρη, Παλαμιδά, Κοβάτσο και Γαδ να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Οι δύο ομάδες, δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο, ήταν πάρα πολύ άστοχες με το επιμέρους σκορ να είναι χαμηλό, και τους Bums να είναι μπροστά με 29 – 37. Καλαποθαράκος, Ασημακόπουλος και Γ.Δημητρίου είχαν από ένα καλάθι για τους Lyonmen , ενώ για τους φιλοξενούμενους ο αρχηγός Παναγιώτης Κοβάτσος έβαλε 4 με Χαριτόπουλο, Φρέρη και Παλαμιδά να δίνουν βοήθειες για το + 8 της ομάδας τους.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Lyonmen μπήκαν δυνατά και μείωσαν στους 4 με Σιαμήτρο, Αποίκο, Γ. Δημητρίου να σκοράρουν αλλά στην συνέχεια επιδόθηκαν σε καταιγισμό άστοχων τριπόντων. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Phoenix Bums να πάρουν και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και με τρίποντες βόμβες από Χαριτόπουλο, Φρέρη, Παλαμιδά και τον Γόντικα να βάζει φαρδιά-πλατιά την σφραγίδα του με 6 πόντους να φτάσουν σε μία άνετη νίκη με 41 – 54.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Λουκάς Φρέρης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζουβάνας.

Οι Lyonmen είχαν 18 / 40 δίποντα, 0 / 20 τρίποντα, 5 / 16 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Bums είχαν 14 / 42 δίποντα, 7 / 15 τρίποντα, 5 / 14 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Lyonmen (Χρόνης): Θεοδώρου 9, Σιαμήτρος 8, Κ.Δημητρίου, Γ. Δημητρίου 4,Τζουβάνας 2, Καλαποθαράκος 2, Ασημακόπουλος 12, Αποίκος 3, Μακρυγιάννης,Δουκέρης , Σάρλης 1.

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Γόντικας 6, Γαδ 2, Κοβάτσος 8(7ρ.), Χαριτόπουλος 15, Φρέρης 13(13ρ.), Παλαμιδάς 10, Τουμπακάρης.

Τι μας άρεσε: Οι πολύ δυνατές μονομαχίες σε αθλητικά πάντα πλαίσια και οι τρίποντες βόμβες του Παλαμιδά απο τα 8-9 μέτρα.