01/11/2021
Slam Ducks 12 9 6 2 - 29 -
Frigo Driver 8 20 8 7 - 43 -

Χτίζει σερί η Frigo Driver!

Την δεύτερη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Frigo Driver, καθώς σε αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική του 7ου ομίλου της Development 2 επικράτησε των Slam Ducks με 29-43, οι οποίοι γνώρισαν την τρίτη τους ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.
Φοβερό ξεκίνημα για τους Slam Ducks στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκαν με 8-0 (5′) και 12-2 (7′) δείχνοντας να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Η Frigo Driver όμως αντέδρασε και με 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου μάζεψε την διαφορά και έκανε το σκορ 12-8. Ο Χάλδας πρώτος σκόρερ των Slam Ducks με πέντε πόντους, ο Νικόλτσος είχε τέσσερις για την Frigo Driver.
Αντιθέτως πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε η Frigo Driver και με επιμέρους σκορ 2-11 πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση και το σκορ έγινε 14-19 (14′). Οι Slam Ducks προσπάθησαν να επανέλθουν όμως η Frigo Driver ήταν καλύτερη με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 21-28 υπέρ της. Ο Μαυροζούμης πέτυχε τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ο από τέσσερις είχαν και οι Μαγουλάς και Μαθιός για τους φιλοξενούμενους.
Κακό τρίτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες αφού και οι δύο ήταν άστοχες, γεγονός που οδήγησε σε χαμηλό σκορ. Αξιοσημείωτο σε αυτό το δεκάλεπτο πως η Frigo Driver, που είχε βρεθεί στο -10 στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων υπέρ της (25-36, 29′) με το δεκάλεπτο να λήγει 27-36. Ο Χάλδας πάλι πρώτος σκόρερ των Slam Ducks με τρεις πόντους, ο Παπαδάκης είχε τέσσερις για την Frigo Driver.
Οι Slam Ducks και στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστοι στο επιθετικό μισό τους καθώς πέτυχαν μόλις δύο πόντους, η Frigo Driver πέτυχε εφτά, η διαφορά ανέβηκε πάλι πάνω από τους δέκα πόντους με το τελικό αποτέλεσμα να γίνεται 29-43. Ο Μαργάνης το μόνο καλάθι των ηττημένων, ο Παπαδάκης είχε άλλους τρεις για τους νικητές.
Mvp της αναμέτρησης ο Νεκτάριος Μαθιός με 6 πόντους έχοντας 3/9 δίποντα, 0/2 βολές, 21(!) ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Ο Στάθης Προφήτης καλύτερος των Slam Ducks, ήταν άποντος αφού είχε 0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα αλλά είχε και 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 5 μπλοκ.
Συνολικά οι, Slam Ducks είχαν 9/36 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 2/8 βολές, 36 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 6 κοψίματα. Η Frigo Driver είχε 13/59 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 4/8 βολές, 52 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ.
Slam Ducks (Σαραγάς): Σαραγάς 2, Χάλδας 8 (2), Καραλουκάς 4 (8ρ 1τρ), Προφήτης (9ρ 5μπ), Ισαακίδης, Μαυροζούμης 10 (8ρ), Μαργάνης 5.
Frigo Driver (Παπαδάκης): Καλαϊτζάκης 9, Κόκκαλης, Γκότσης 3 (1), Μαθιός 6 (21ρ), Λουκατάρης 4, Μαγουλάς 4 (9ρ), Κυρίτσης, Παπαδάκης 7, Νικόλτσος 7 (1), Μιχαλάκος 3 (7ρ 1τρ).
Τι μας άρεσε: Πολύ καλή εμφάνιση η Frigo Driver που ανέκαμψε μετά το 12-2 και ήταν ανώτερη των αντιπάλων της.