22/09/2020
Pressof BC 21 12 13 6 - 52 -
Αμόκ 8 10 17 22 - 57 -

Ανατροπή και … ΑΜΟΚ!

Ένα παιχνίδι με πολλές μάχες, δυναμικό και μπόλικη ένταση εξελίχθηκε στο παρκέ του Σεφ το βράδυ της Κυριακής, ανάμεσα στην Pressof και την ΑΜΟΚ, με τους δεύτερους να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να φτάνουν στη νίκη με 52-57 στα πλαίσια του κυπέλλου της διοργάνωσης.

Εξαιρετική στην αρχή του παιχνιδιού η Pressof, με τους Τσορτό, Νομικό (3) και Παπαθανασίου να εκτελούν από τα 6.75 δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα τους, με τον Ορφανό να προσπαθεί για ΑΜΟΚ, μη μπορώντας να αποτρέψει το 21-8 που βρέθηκε πίσω η ομάδα του, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ορφανός και Δερδενές μείωσαν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Παραράς ήταν πολύ καλός και παρέσυρε τους συμπαίκτες του, για το 33-18 υπέρ της Pressof στο ημίχρονο

Το πιο ενδιαφέρον δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν το τρίτο, καθώς εκεί η ΑΜΟΚ έδειξε έτοιμη να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα, με τους Δερδενέ και Γιαννόπουλο να σκοράρουν και να μειώνουν τη διαφορά στους εννέα, με το σκορ τρίτου δεκαλέπτου να είναι το 46-35 και η αγωνία να βαράει κόκκινο!