20/05/2024
Limoges 25 10 18 15 - 68 -
The Jokers 17 7 14 9 - 47 -

Πρώτη νίκη με Τσερώνη η Limoges!

Με τον Τσερώνη να είναι ασταμάτητος, η Limoges επικράτησε 68-47 των Jokers και πήρε την πρώτη της νίκη στο Summer League.

Η Limoges ήταν πιο εύστοχη στο ξεκίνημα και με στοχευμένες επιθέσεις κοντά στο καλάθι με τον Τσερώνη, προηγήθηκε 12-4. Οι Jokers, μετά το ταιμ άουτ του κόουτς Χατζημιχαήλ, μείωσαν 16-13 με καλάθι του Πιστιόλη. Ο Τσερώνης όμως ήταν ασταμάτητος και με επτά συνεχόμενους πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου, διαμόρφωσε το 25-17.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με σερί 6-0 και καλάθια των Χανιαλάκη και Αντωνόπουλου, προηγήθηκαν 31-17. Οι φιλοξενούμενοι, με δικό τους σερί 7-0, μείωσαν σε 31-24 μετά από τρίποντο του Κηρύκου. Η Limoges απάντησε ξανά και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 35-24.

Στην επανάληψη η Limoges συνέχισε να αυξάνει την διαφορά και με καλάθι του Δαβιλά προηγήθηκε 44-27.  Καλλινίδης και Κωστελέτος προσπαθούσαν να κρατήσουν τους Jokers στο ματς, με τον τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 55-38.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιμένοι να καθαρίσουν το ματς και με επιμέρους σκορ 11-2, προηγήθηκαν 64-40 και έβαλαν ταφόπλακα στα όνειρα των φιλοξενούμενων για νίκη. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 68-47, με την Limoges να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Φοίβος Τσερώνης με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Κωστελέτος με 11 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Limoges (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος Βασίλειος Αν. 14, Δαβιλάς 8, Κωνσταντόπουλος, Σουλελές 5, Τριαντογιάννης 11, Χανιαλάκης 6, Τσερώνης 27, Αντωνόπουλος Βασίλειος Γ.

Jokers (Χατζημιχαήλ): Απτόσογλου 4, Καλλινίδης 14, Κηρύκος 3, Κωστελέτος 11, Μενουδάκος 2, Πιστιόλης 4, Ρούσσης 4, Τζιτζογλάκης 2, Φιλιππάκος 3.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Τσερώνη.