15/05/2024
Panzerakia 12 18 11 16 - 57 -
Remal Madri 20 14 11 16 - 61 -

Δια πυρός και σιδήρου η Remal Madri!

Πολύ δύσκολη νίκη πήρε η Remal Madri το βράδυ της Τετάρτης στο Seven , καθώς επιβλήθηκε με 57-61 των Panzerakia , στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Summer Development League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν από την αρχή να βρουν ρυθμό στην επίθεση με τους Κατσιγιάννη και Πολυχρονόπουλο από πλευράς «κίτρινων».Απο την άλλη μεριά , οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν τον Λουκόπουλο να ηγείται των προσπαθειών της ομάδας του , η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8(12-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , τα Panzerakia μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με σερί 8-0 ισοφάρισαν το παιχνίδι(20-20).Η Remal Madri όμως δεν «ήπιε» θάλασσα , έσφιξε την άμυνα της και με τους Παπαϊωάννου ,Πρίφτη και Λουκόπουλο να αναλαμβάνουν δράση επιθετικά , έκλεισε το ημίχρονο στο +4(30-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο , οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ , με τις άμυνες πλέον να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.Τα Panzerakia προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ , με τον Μπάκα να είναι ο καλύτερος παίχτης της ομάδας σε εκείνο το διάστημα , όμως η αστοχία σε συνδυασμό με την καλή άμυνα των φιλοξενούμενων , ήταν οι κύριοι λόγοι για το 41-45 του δεκαλέπτου υπέρ των «μαύρων».

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο , οι «κίτρινοι» μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με ωραίο και αλτρουιστικό μπάσκετ , πήραν κεφάλι στο σκορ περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού(53-52).Εκεί πήραν μπρος ο Λουκόπουλος με τον Παπαϊωάννου από μεριάς Remal, η άμυνα έγινε βασικό συστατικό του παιχνιδιού τους , με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη με το 57-61 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαϊωάννου με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Μπάκας με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Panzerakia:Γκανής 3,Κατσιγιάννης 6, Μπάκας 21,Πάγκαλος 3,Πάλλας 9,Πολυχρονοπουλος 13,Φανουργιάκης 2

Remal Madri:Αγαδάκος 6,Αθανασιάδης 2,Δαβιδέλης  ,Κουσιορής ,Λουκόπουλος 24,Μακρής,Νικάκης 8,Παπαϊωάννου 10,Πολύδωρος 9,Πρίφτης 2.

Τι μας άρεσε: Το μπλοκ του Πρίφτη στον αιφνιδιασμό στην τρίτη περίοδο.