18/05/2024
Ναυάγια 19 10 19 14 - 62 -
Black Mapa 8 14 13 31 - 66 -

Με ανατροπή προβάδισμα πρόκρισης το Black Mapa!

Το Ναυάγια έκαναν εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με κορυφαίους του γηπέδου τους Τζίφο με 8 και Καραμπεσίνη με 7 πόντους αντίστοιχα, έστειλαν από νωρίς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Στην αντίπερα όχθη, ο Αναγνωστόπουλος διασώθηκε για το Mapa με 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τον Mapa αυτή τη φορά να έχει το πάνω χέρι και να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου 29 – 22. Γιανναράκης με 5 και Κεχαγιάς – Αναγνωστόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα κουβαλούσαν την επίθεση για τους φιλοξενούμενους, ενώ τα Ναυάγια είχαν πολυφωνία με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι.

Τα Ναυάγια πήραν και πάλι τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο, σκόραραν με πολύ μεγάλη ευκολία στην επίθεση και εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 13. Ο Τζίφος πήρε και πάλι την μπαγκέτα με 6 πόντους, ο Θωμάς ήταν σταθερός με 5 και ο Καραβασίλης μπήκε στην εξίσωση με 4, για το 48-35 των γηπεδούχων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το Mapa που αντιμετώπιζε τεράστια προβλήματα στην άμυνα, είχε για κορυφαίο στην επίθεση τον Καλογερόπουλο που πέτυχε τους 10 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Το Mapa μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον ογκόλιθο Αναγνωστόπουλο να κάνει ότι θέλει μέσα στις δύο ρακέτες, πλησίασε στο καλάθι(53-51). Σε εκείνο το σημείο τα Ναυάγια κατάφεραν να ανεβάσουν την απόδοσή τους και ξέφυγαν με πρώτο βιολί τον Καραμπεσίνη με 9 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τον Γιανναράκη να παίρνει μπρος με 7 πόντους και τον Κεχαγιά να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο τέλος, έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 62 – 66.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Στέφανος Κεχαγιάς με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Τζίφος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ναυάγια(Καραβασίλης): Βεντούρης 2, Θωμάς 11, Καραβασίλης 8(11ρ.), Καραμπεσίνης 20, Θ.Καριατλής 2, Γ.Καριατλής 2(7 ασίστ), Τζίφος 17(7ρ.).

Black Mapa(Γαλανόπουλος): Αναγνωστόπουλος 15(11ρ.), Αρκάλης 2, Ε. Γιανναράκης 16(12ρ.), Ν. Γιανναράκης 4, Κάπουας, Καλογερόπουλος 10, Κεχαγιάς 10(12ρ.), Κούβαρης 4, Κρητικός 5.

Τι μας άρεσε:Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο των Ναυαγίων και το απίθανο τέταρτο των μετέπειτα νικητών!