Paraliers 7 21 21 18 - 67 -
Chicken Nuggets 18 13 9 16 - 56 -

Δεν πέφτουν από την κορυφή οι Paraliers!

Το 7/7 στην Evolution League έκαναν οι Paraliers αφού επικράτησαν των Chicken Nuggets στο κλειστό του Περιστερίου.

Παρά τις συνεχόμενες ήττες, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Α. Ανδριόπουλο και Καρακαϊδό προηγήθηκαν με 0-10. Οι Paraliers με καλάθια του Τσαϊρέλη έβγαλαν κάποια σημάδια αντίδρασης, όμως ο Μπακογιάννης με σουτ από την περιφέρεια έδωσε ένα καλό προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος του δεκαλέπτου (7-18).

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα, χάρη στον Β. Ανδριόπουλο και τον Καρακαϊδό. Οι γηπεδούχοι με την πάροδο του χρόνου, άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και με καλάθια των Ανδρεδάκη, Σκόρδου και Περσεμάτη μείωσαν σε 28-31 στο τέλος του ημιχρόνου και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη στα ύψη λόγω της καλής εμφάνισης του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Paraliers με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν όχι μόνο να ισορροπήσουν την κατάσταση, αλλά και να προηγηθούν κιόλας χάρη στους Ανδρεδάκη, Σκόρδο, Μαρκογιαννάκη και Τζάνη (41-37). Οι Nuggets δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο εν όψει τελευταίου δεκαλέπτου (49-40).

Τίποτα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Paraliers συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα έφτασαν στην έβδομη τους νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Με ατομικές ενέργειες προσπάθησαν οι Nuggets να δημιουργήσουν προβλήματα στην αντίπαλη ομάδα χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βαντής με 10 πόντους (5/6 δίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 27/56 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 22 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/31 δίποντα, 8/38 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Paraliers (Σκόρδος): Ανδρεδάκης 12, Βαντής 10, Ηλιόπουλος, Καμπουράκης 4, Μαρκογιαννάκης 4, Περσεμάτης 8, Σκόρδος 12 (2), Τζάνης 7 (1), Τσαϊρέλης 10

Chicken Nuggets (Β. Ανδριόπουλος): Α. Ανδριόπουλος 10 (2), Β. Ανδριόπουλος 5 (1), Γρίβας 2, Καρακαϊδός 15 (1), Μουχλιανίτης 14 (2), Μπακογιάννης 8 (2), Παππάς 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ των νικητών από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

Τι δεν μας άρεσε: Η αγωνιστική κατάρρευση των Chicken Nuggets στο δεύτερο ημίχρονο.