51
D.Y. 16 7 17 11 - 51 -
Black Mamba 18 17 11 14 - 60 -

Δίκαιη πρόκριση για το Black Mamba!

Το απόγευμα της Κυριακής 20, Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven σε ένα πολύ όμορφο ματς , οι Black Mamba του Παντελή Μπασδάνη ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν δίκαια με 60 – 51 των μαχητικότατων D.Y. που έφτασαν κοντά στην ανατροπή προς το τέλος του αγώνα αλλά έμειναν με το κίτρινο φύλο.

Οι Mamba έπαιρναν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα με Λουκόπουλο, Μπολοτάκη και Χεμντάν αλλά οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα από Κερασίδη, Δρακάκη και δίποντο του Μεθενίτη πήραν προβάδισμα 8 – 6. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστή τον Δέδε(7) και δίποντο του Μπολοτάκη οδηγούσαν το σκορ , ενώ οι D.Y. κρατιόντουσαν σε απόσταση αναπνοής με δίποντο του Καλαμπόκη και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κερασίδη( 16 – 18).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Δημητράκης έβαλε δίποντο για τους D.Y. αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Μπασδάνη με 6 πόντους του Λουκόπουλου, 4 του Χεμντάν και τρίποντο του Μπολοτάκη πήρε τα ηνία του αγώνα 18 – 31.Αγαδάκος, Δρακάκης από την μία και Δέδες, Λουκόπουλος με νέο τρίποντο από την άλλη διαμόρφωσαν το 23 – 35 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους D.Y. να προσπαθούν να μειώσουν με Καλαμπόκη και Αγαδάκο αλλά οι Mamba απαντούσαν με Δέδε, Μαρίτσα και γκολ φάουλ του Μπολοτάκη 28 – 42.Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν πνοή με δύο τρίποντα από Νικολάου, Δρακάκη και καλάθια από Δημητράκη και Κερασίδη ενώ οι φιλοξενούμενοι με Δέδε και Λουκόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι έγραφαν το 40 – 46.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου Ρεντζεπέρης με δίποντο και Κερασίδης μείωσαν την διαφορά στους 3 αλλά Λουκόπουλος με μία βολή και Μπολοτάκης, Δέδες με δίποντα έγραψαν το 43 – 50. Με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα Ρεντζεπέρης με 4 συνεχόμενους πόντους και Δρακάκης κρατούσαν κοντά στο σκορ τους D.Y. όμως Χεμντάν με 3 πόντους και Δέδες με βολή έδιναν μαξιλαράκι ασφαλείας στους Μάμπα (49 – 54).Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πέτυχαν δίποντο με τον Ρεντζεπέρη, έχασαν αρκετές συνεχόμενες βολές και οι Mamba του Παντελή Μπασδάνη με βολές από Μαρίτσα, Λουκόπουλο και δίποντο του Χεμντάν στα 20 δευτερόλεπτα κλείδωσαν τη νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 51 – 60.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μπολοτάκης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Φατούρος με 1 πόντο, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι D.Y. είχαν 13 – 33 δίποντα, 6 – 24 τρίποντα, 7 – 15 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Mamba είχαν 18 – 44 δίποντα, 2 – 16 τρίποντα, 18 – 25 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

D.Y. (Τσούκας): Νικολάου 3, Κερασίδης 12(3ας.), Δρακάκης 11, Μεθενίτης 2 (7ρ.), Δημητράκης 4, Αγαδάκος 6, Καλαμπόκης 4, Φατούρος 1 (7ρ.), Ρετζεπέρης 8.

Black Mamba( Μπασδάνης): Λουκόπουλος 18 (3ασ.), Κωνσταντίνου, Μαρίτσας 4, Μπολοτάκης 13( 13ρ.), Δέδες 14 (8ρ.), Χεμντάν 11(7ρ.), Χρυσάνης.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα.