22/02/2023
The Jokers 7 7 18 20 - 52 -
Phoenix Bums 11 16 11 15 - 53 -

Διπλή ανάγνωση στη νέα νίκη των Phoenix Bums!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Jokers υποδέχθηκαν τους Phoenix Bums για την 14η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League. Η ομάδα του Παναγιώτη Κοβάτσου κατάφερε να επικρατήσει με 52-53 σε ένα ακόμη ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αποδεικνύοντας το μέταλλο που διαθέτει η ομάδα. Από την άλλη όμως, απώλεσε (ξανά) το διψήφιο προβάδισμα που είχε χτίσει, γεγονός που προβλημάτισε και τον ίδιο τον αρχηγό της ομάδας. Στο ίδιο έργο θεατές οι Jokers, που κατά την προσωπική μου εκτίμηση, θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει τα τελευταία τρία τους παιχνίδια και να βρίσκονται σε τελείως διαφορετική βαθμολογική κατάσταση. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μουδιασμένο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι μετέπειτα νικητές παρουσιάστηκαν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί.  Καπετανάκης (3π.), Κοβάτσος (2π.), Φρέρης (2π.), Δεδούσης (2π.) και Γαδ (2π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια των Phoenix, ενώ η ομάδα του Χατζημιχαήλ βρήκε λύσεις εντός πεδιάς μονάχα από τον Σταθέα (6π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Bums, διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, έδειξαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Τα προβλήματα παρέμειναν άλυτα στην επιθετική λειτουργία των Jokers, παρά την προσπάθεια των Καλλινίδη (4π.) και Καραγιαννίδη (2π.). Οι Bums βρήκαν στήριγμα στους Μοσκόφογλου (6π.), Χαριτόπουλο (5π.), Φρέρη (3π.) και Καπετανάκη (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο με +13. Σκορ ημιχρόνου, 14-27.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Οι Jokers παρουσίασαν το καλό τους πρόσωπο και με πρωταγωνιστές τους Καλλινίδη (9π.), Πανόπουλο (4π.), Κωστελέτο (3π.) και Σταθέα (2π.) επέστρεψαν. Ο Δεδούσης ήταν  αυτός που ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα για τους Bums που έδειξαν σημάδια έλλειψης συγκέντρωσης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αντεπίθεση των Jokers συνεχίστηκε. Ο ηγέτης των γηπεδούχων Γιάννης Πανόπουλος (13π.) βρήκε ρυθμό την κρίσιμη ώρα και συνεπικουρούμενος από τους Καλλινίδη (5π.) και Καραγιαννίδη (2π.) οδήγησε το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Οι Bums παρότι φλέρταραν έντονα με την τρίτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, βρήκαν και πάλι τη λύση. Με μεγάλα σουτ από τους Φρέρη (5π.), Κοβάτσο (4π.), Μοσκόφογλου (2π.), Παλαμιδά (2π.) και Χαριτόπουλο (2π.) ο «Φοίνικας» διατήρησε το νικηφόρο του σερί, και εκτός απροόπτου φαίνεται να κλειδώνει την δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι Jokers υποχώρησαν στο 5-9 και φαίνεται να μένουν χωρίς ουσιαστικό στόχο στα εναπομείναντα παιχνίδια. Οι Bums από την άλλη, στρέφουν την προσοχή τους στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στην πρωτοπόρο Hood καθώς με νίκη ενδεχομένως να μπορέσουν να διεκδικήσουν ακόμη και την κορυφή του τρίτου ομίλου.

Στο τέλος του αγώνα, οι Jokers είχαν 13/34 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 14/26 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Phoenix Bums είχαν 17/36 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Κωστελέτος με 3 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Jokers (Χατζημιχαήλ) : Απτόσογλου, Καλλινίδης 19 (2), Καραγιαννίδης 4, Κωστελέτος 3, Μενουδάκος, Πανόπουλος 18 (2), Πάτσης, Πουγκακιώτης, Σταθέας 8, Τζιτζογλάκης, Φιλιππάκος.

Phoenix Bums (Μοσκόφογλου) : Βοντετσιάνος, Γαδ 2, Δεδούσης 11 (1), Καδάς, Καπετανάκης 5 (1), Κοβάτσος 6, Μοσκόφογλου 8, Μπαλτζόγλου, Παλαμιδάς 2, Φρέρης 10 (2), Χαριτόπουλος 9.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.