28/01/2023
Tebelwolves 7 16 12 16 - 51 -
Space Hellas 23 15 11 13 - 62 -

Η Space Hellas… το βιολί της!

Ακόμα και στις κακές μέρες της η Space Hellas έχει μάθει να κερδίζει. Μπορεί το Σάββατο 28 Ιανουαρίου η Space Hellas να μην παρουσίασε στο παρκέ την εικόνα που μας έχει συνηθίσει στα προηγούμενα παιχνίδια, ωστόσο αυτό που μένει στο τέλος είναι ότι συνεχίζει την αήττητη πορεία της! Η Space Hellas πέρασε και το εμπόδιο των Tebelwolves με 51-62 και πήρε το 11ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα (11-0), με τους «Λύκους» από την άλλη να γνωρίζουν την 6η ήττα τους στο πρωτάθλημα (4-6).

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και έφτασαν να προηγούνται 5-20, με τους Ντουμάνη και Μαμαλάκη να είναι οι δύο πηγές κινδύνου για την αντίπαλη άμυνα. Ο Παπαδάκης διαμόρφωσε το 5-23, ενώ λίγο αργότερα ο Κορδαλής έγραψε το 7-23 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Έτσι ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο τα πράγματα είχαν δυσκολέψει για τους Tebelwolves.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν ευκολότερα προϋποθέσεις για καλάθι, όμως τους ήταν αρκετά δύσκολο να βρουν απάντηση στην επίθεση της Space Hellas. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +18 στα μέσα της δεύτερη περιόδου (16-34), με τον Καραγρηγορίου από την άλλη να «καταθέτει ψυχή» στο παρκέ και να είναι ο μόνος που είχε τον τρόπο να «χτυπήσει» την αντίπαλη άμυνα. Οι Tebelwolves κατάφεραν να μαζέψουν κάπως το σκορ, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να γράφει 23-38.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά το τρίτο δεκάλεπτο και με καλάθια του Ελευθερίου και του Μαμαλάκη, η Space Hellas έφτασε στο 23-42. Λίγο αργότερα μάλιστα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +21 (28-49), αλλά Καραγρηγορίου και Ηλιόπουλος έδωσαν «ανάσα» στην ομάδα τους και έκαναν το 35-49, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Tebelwolves είχαν μπροστά τους 10 λεπτά για να κάνουν μία τελευταία προσπάθεια. Ο Ηλιόπουλος βγήκε μπροστά στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου και με την βοήθεια του Καραγρηγορίου, έδωσαν «σφυγμό» στους γηπεδούχους που έφτασαν στο 43-51. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Ελευθερίου, αλλά και την τρίποντη εκτέλεση του Μαμαλάκη για το 43-56. Το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμα δυσκολότερο στη συνέχεια, όταν η Space Hellas έφερε την διαφορά και πάλι στο +15 (45-60) και με την «κλεψύδρα» να… αδειάζει, οι ελπίδες σιγά-σιγά χάθηκαν. Τα τελευταία λεπτά του παιχνίδιού δεν προσέφεραν καμία συγκίνηση, με την Space Hellas να πανηγυρίζει ακόμα μία νίκη με σκορ 51-62.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Μαμαλάκης με 12 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Οι Tebelwolves είχαν 9/33 δίποντα, 8/37 τρίποντα, 9/12 βολές και 38 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 12 ασίστ, 10 κλεψίματα και 8 λάθη. Η Space Hellas μέτρησε 20/43 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 4/9 βολές, 38 ριμπάουντ, 22 ασίστ, αλλά και 7 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Μασοκώστας, Τζερεμές 4(4ρ.), Ζάτας 1(5ρ.), Καραγρηγορίου 32(4ρ.), Γεράνιος 2(6ρ.), Ηλιόπουλος 6(3ρ.), Κορδαλής 6(6ρ.), Περούλης, Στεριάδης

Space Hellas (Ντουμάνης): Παπαδόπουλος 13(3ρ.), Μαμαλάκης 12(11ρ.), Βεργόγιαννης 8(1ρ.), Ντουμάνης 12(3ρ.), Ελευθερίου 9(7ρ.), Ηλιόπουλος 5(4ρ.), Λυμπεράκος, Μπαμπάκος, Σιαρές 3(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η Space Hellas για 11ο συνεχόμενο παιχνίδι παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.