28/11/2023
ThunderDogs 14 15 16 12 - 57 -
Στιφάδο Bulls 24 19 17 12 - 72 -

Ήρεμο βράδυ για τους "Ταύρους"!

Μετά από ένα πολύ ήρεμο παιχνίδι, οι Στιφάδο Bulls επικράτησαν των ThunderDogs με 57-72 για την 11η αγωνιστική της Elite League by Betsson στο ΓΣΠ!

Οι Στιφάδο Bulls ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Παλτόγλου, 6 του Καττή και 4 του Πρόκου, κατάφεραν αθόρυβα να χτίσουν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 14-24. Ο Στάνκοβιτς με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Πρισιμιτζάκης και ένα τρίποντο ο Σέργης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Jay Jay, 6 του Μέλλου και τρίποντο του Πρόκου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στους 20, 21-41. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι ThunderDogs και με 5 πόντους του Κοντού, 4 του Σεφέρη και τρίποντο του Σέργη, μείωσαν στους 14, 29-43!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Ταύροι" βρέθηκαν μέχρι και στο +24, 34-58, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 45-60, χάρη σε 5 πόντους του Μέλλου, 5 του Πρόκου και τρίποντο του Ζαχάρου. Το δίδυμο Σέργη - Πρισιμιτζάκη ηγήθηκε της επίθεσης της παρέας του Παπαγεωργίου  σε εκείνο το διάστημα με 5 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 45-60!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Στιφάδο Bulls να επικρατούν εύκολα με 57-72 , έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Καττή, Μέλλου, Χατζή, Jay Jay και Παλτόγλου. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά της συνάντησης βρήκαν στόχο οι Σεφέρης, Στάνκοβιτς και Σέργης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς 2/7 βολές, 17/40 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/5 βολές, 26/53 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Κοντός με 5 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 12 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/2 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σέργης 14 (4), Παπαγεωργίου, Σεφέρης 11, Κοντός 5 (1), Δημακαρέας 3, Πρισιμιτζάκης 9 (1), Στάνκοβιτς 15 (1)

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Πρόκος 12 (3), Μέλλος 13 (1), Καττής 12, Jay Jay 12, Χατζής 2, Παγουλάτος 2, Ζαχάρος 5 (1), Παλτόγλου 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικά ήρεμο κλίμα του αγώνα!