29/12/2022
New York Fix 18 15 16 15 - 64 -
Pressof BC 8 10 11 13 - 42 -

«Καθάρισαν» εύκολα οι New York Fix!

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισαν την χρονιά οι New York Fix που το βράδυ της Πέμπτης 29 Δεκεμβρίου επικράτησαν εύκολα επί της Pressof BC με 64-42. Οι New York Fix είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό, δεν βρήκαν αντίσταση και τελικά έφτασαν στην 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα, μετρώντας παράλληλα 5 ήττες. Από την μεριά της η Pressof κλείνει με ήττα το 2022 και έχει ρεκόρ 4-5.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή όρεξη στο ματς. Ο Καρακούσης ήταν εκείνος που με συνεχόμενα καλάθια έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 8-5. Στη συνέχεια Σεΐζης, Καλπακίδης και Κουτούζος πήραν επίσης μπρος και οι New York Fix έχτισαν διαφορά 10 πόντων, με το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 18-8.

Καραντζιάς και Τσορτός έβγαλαν μία αντίδραση για την Pressof κάνοντας το 18-13, όμως οι γηπεδούχοι είχαν ξανά απάντηση με τον Πλατανίτη να βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και σύντομα να διαμορφώνεται το 26-16. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις όποιες ευκαιρίες τους δόθηκαν για να πλησιάσουν, ενώ ο Καλπακίδης, στη λήξη της δεύτερης περιόδου, εκτέλεσε πίσω από τα 6,75 και διαμόρφωσε το 33-18.

Έχοντας ήδη το +15 υπέρ τους, οι New York Fix μπήκαν πιο άνετα στο τρίτο δεκάλεπτο και είδαμε την διαφορά να μεγάλωνει. Ο Πλατανίτης παρέμενε «ζεστός» και έχοντας συμπαραστάτη τον Σεΐζη έφεραν το σκορ στο 40-23. Η Pressof δυσκολευόταν αρκετά, με τον Τσορτό να βγάζει ενέργεια, όμως να μην βρίσκει «συμμάχους» στην προσπάθεια να μείνει στο παιχνίδι η ομάδα του. Ο Κουτούζος «βρήκε το χέρι» του από το τρίποντο και με δύο δικές του εύστοχες εκτελέσεις έγραψε το 49-29, που ήταν και το σκορ μετά το πέρας της τρίτης περιόδου.

Οι New York Fix έπαιζαν με άλλον αέρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, μιας και παρέμεναν σταθερά μπροστά στο σκορ και μάλιστα με διαφορά. Μάλιστα έφτασαν μέχρι και στο +24 (58-34), καθώς οι Κουτούζος και Παύλου δεν έλεγαν να… ρίξουν ταχύτητα. Η Pressof δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια αντίδραση μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και έτσι ο πίνακας του σκορ έγραψε τελικό σκορ 64-42 υπέρ των New York Fix, που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος Πλατανίτης με 16 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 13 ριμπάουντ συνολικά.

Οι New York Fix είχαν 20/45 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 6/13 βολές, 40 ριμπάουντ και 17 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 7 κλεψίματα και 6 λάθη. Από την άλλη, η Pressof είχε 12/31 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 9/21 βολές, ενώ μάζεψαν 38 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ.

New York Fix (Καλπακίδης): Κούρος 4(4ρ.), Σεΐζης 4(3ρ.), Καρακούσης 10(7ρ.), Πλατανίτης 16(13ρ.), Καλπακίδης 8, Καραμανώλης 3(5ρ.), Κολέτσος, Κουράσης, Κουτούζος 16(3ρ.), Παύλου 3(1ρ.)

Pressof BC (Μπαλάσκας): Τσορτός 9(7ρ.), Νομικός 8(6ρ.), Αντωνουσάκης 6(5ρ.), Καραντζιάς 10(11ρ.), Μακαρίτης 6(2ρ.), Μπαλάσκας, Κοντάκος 3(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι New York Fix από το πρώτο λεπτό.