16/12/2021
Dilaveri 10 17 15 11 - 53 -
Ιπ-πότες 18 19 14 15 - 66 -

Με έναν σμπάρο, δύο τρυγόνια για τους Ιππότες!

Μεγάλη νίκη πήραν στο φινάλε του πρώτου γύρου στον τέταρτο όμιλο της Master League οι Ιππότες, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα το Dilaveri με 53-63 στο ΣΕΦ και πέρα από το γεγονός πως απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, πλησίασαν και την τέταρτη θέση που οδηγεί στα playoff.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Ιππότες, καθώς με 9 πόντους του Σιαπάνη και τρίποντα των Κουρούμαλη – Χουσέα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 8-18, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 10-18, διαμόρφωσε ο Βογιατζάκης από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα ο ίδιος και οι Δουλουγέρης, Γόντικας και Ρεθυμνιωτάκης σκόραραν από δύο πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με το συγκρότημα του Νταλαμπίρα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και με 6 πόντους του Κεκεμπάνου, 5 του Χουσέα, 4 του Μπαμπάτσικου και τρίποντο του Σιαπάνη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 27-37. Το Dilaveri κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι Δουλουγέρης και Παληγιάννης με 6 πόντους έκαστος, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Βογιατζάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ιππότες έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 7 νέους πόντους του Κεκεμπάνου και τρίποντο του Κουρούμαλη, ξέφυγαν στους 17, 32-49, 4:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Πειραιώτες αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με τους Δουλουγέρη, Παληγιάννη και Γόντικα να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 9, 42-51, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Σκορ τρίτης περιόδου 42-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή τον έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Κουρούμαλη (5π), Σιαπάνη (4π), Κεκεμπάνος (3π) και Αγγελόπουλο (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-66. Για το Dilaveri στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παληγιάννης και Χαρτιός με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 19/47 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/9 βολές, 19/38 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για το Dilaveri ο Βογιατζάκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 2/5 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος για τους Ιππότες ο Σιαπάνης με 18 πόντους, έχοντας 6/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Dilaveri (Δουλουγέρης): Παληγιάννης 16, Ρεθυμνιωτάκης 2, Χαρτιός 4, Γόντικας 6, Στιβακτάκης 3, Δουλουγέρης 12 (1), Βογιατζάκης 10 (1)

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 5, Κουρούμαλης 11 (2), Κοσιαράς, Μπαμπάτσικος 6, Κεκεμπάνος 16 (3), Χουσέας 8 (1), Ανυφαντής 2, Σιαπάνης 18 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Ιππότες!