14/02/2022
Retro Pacers - - - - - - -1
Old Stars - - - - - 20 -

Μπασκετάρα οι Retro Pacers!

Το Σάββατο το απόγευμα στο Μενίδι, οι Retro Pacers επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, καθώς με τρομερή ενέργεια , ταχύτητα και μπασκετάρα κατά διαστήματα, επικράτησαν εύκολα με 75 – 42 απέναντι στους Old Stars, κάνοντας δώρο γενεθλίων στον προπονητή τους Βασίλη Χριστοδουλόπουλο.

Οι Old Stars προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τον Καραγιάννη να βάζει 4 πόντους, αλλά στην συνέχεια οι Retro ανέβασαν την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Πανάγου και 4 του Κοκκώνη, ξέφυγαν 14 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πέισερς ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους, έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ και άνοιξαν κι άλλο την διαφορά(37-22). Ο Πανάγος έδινε ρυθμό στην επίθεση, με τους Μπουρμπόν με 8 και Κοκκώνη με 5 πόντους να οδηγούν στο σκοράρισμα Για το προβάδισμα των Retro. Στην αντίπερα όχθη , οι Old Stars είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με έξι διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν αλλά αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην άμυνα.

Εντυπωσιακοί ήταν οι Retro στην τρίτη περίοδο καθώς με επιμέρους σκορ 17 – 4, έστειλαν την διαφορά στους 28. Κοκκώνης και Μπουρμπόν με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση των κίτρινων, ενώ τα δύο καλάθια για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν Δρακόπουλος και Καρακώστας για το 54 – 26.

Run and gun ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο με τους Pacers να δίνουν τον ρυθμό και τους Old Stars να προσπαθούν να ακολουθήσουν. Ο Τσιλιμπάρης πήρε φωτιά για τους γηπεδούχους και οδηγούσε την επίθεση με 12 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καρακώστας με 10 , για το τελικό 75 – 42.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μπουρμπόν με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Τζώρτζος με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Retro είχαν 27 / 50 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Old Stars είχαν 21 / 49 δίποντα, 0 / 11 τρίποντα, 0 / 3 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος ): Κοκκώνης 17, Πανάγος 9, Παπουτσής 11(11ρ.) Τσιλιμπάρης 16, Καζαφέρης 5, Μπουρμπόν(6ρ.) 14, Ράνης 3(12ρ.).

Old Stars(Δουκάκης): Γεωργούσης 4, Δουκάκης 2, Δρακόπουλος 8, Τζιόπας 6, Καρακώστας 12(6ρ.), Τζώρτζος6(13ρ.),Καραγιάννης 4, Πέτρου.

Τι μας άρεσε: Το ολοκληρωτικό μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι Retro.