27/09/2020
Aguanile 21 8 26 15 - 70 -
Teddyboyz 15 13 5 28 - 61 -

Ψιλοαγχώθηκε η «Agua»!

Η Aguanile πήρε προβάδισμα 22 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι Teddyboyz επέστρεψαν στο -5 στο τελευταίο λεπτό και… κόντεψαν να κάνουν την έκπληξη του 29ου ομίλου στο Basketaki Cup, όμως οι Λατίνοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και έκαναν το «2 στα 2», με κορυφαίο τον Άγγελο Τζιγκουνάκη.

Μια υπεροχή την είχε η Αγκουανίλε από την αρχή, όμως οι Teddyz ακολουθούσαν και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-15, με τον Τζιγκουνάκη να σκοράρει, να μοιράζει, να κλέβει και να τρέχει παντού, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώριζε ο Γιώργος Ροντογιάννης, με τους Βγενόπουλο, Τσαχάκη να βρίσκουν επίσης στόχο.

Λίγο πιο… αραιά τα ποσοστά ευστοχίας στη δεύτερη περίοδο, με Σιμιτσόπουλο και Γιαγληκάκη να κρατάνε μπροστά τους «μπορντό» και το σκορ να ισορροπεί μέχρι το ημίχρονο, αφού οι Βγενόπουλος, Ντάουντυ  και Γιώργος Ροντογιάννης μείωσαν στο 29-28 για τις «αρκούδες», οι οποίες όμως έχασαν λόγω τραυματισμού τον Βασίλη Ροντογιάννη και μαζί αποχώρησε από τον πάγκο και ο «κόουτς» Μπαλαδήμας.

Αυτό επηρέασε τους Boyz στην τρίτη περίοδο και με το ζόρι πέτυχαν 5 πόντους με τον Γιώργο Ροντογιάννη, σε μια περίοδο που οι Λατίνοι έπαιξαν πολύ ωραίο και γρήγορο μπάσκετ, σκοράροντας ακατάπαυστα με Γιαγληκάκη, Μπάρα, Χανιωτάκη, Σκαραμαγκά, Τζιγκουνάκη (και με «αμυνάρα» του Γκέγκιου) και διαμόρφωσαν το 55-33 στο 30ο λεπτό.

Η μεγάλη διαφορά έφερε χαλάρωση στους γηπεδούχους και μέσα σε 5 λεπτά οι «Τέντιζ» πλησίασαν στους 7 πόντους, με σουτ των Τσαχάκη, Μουστάκα, Ντάουντυ (57-50), συνεχίζοντας με τον Βγενόπουλο μέχρι το 66-61 στο 39’, σημείο που τελικά «τσιτώθηκε» η Agua και ο «Τζίγκου» με δικές του προσπάθειες έγραψε το τελικό 70-61.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Άγγελος Τζιγκουνάκης 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ από τους Teddyz ξεχώρισε ο Χρήστος Βγενόπουλος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Aguanile (Γιαγληκάκης): Τζιγκουνάκης 23, Μπάρας 15, Σιμιτσόπουλος 10, Γιαγληκάκης 10, Σκαραμαγκάς 8, Γκέγκιος 2, Χανιωτάκης 2

Teddyboyz (Μπαλαδήμας): Γ. Ροντογιάννης 17, Βγενόπουλος 16, Τσαχάκης 14, Μουστάκας 7, Ντάουντυ 5, Β. Ροντογιάννης 2, Δεδόγλου

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα και η αποτελεσματικότητα του «Τζίγκου» που δείχνει να ταιριάζει απόλυτα στην Αγκουανίλε, με τον Μπάρα να προσθέτει ακόμα περισσότερη «σιγουριά».