30/09/2020
New World Fix 24 23 18 15 - 80 -
Στιφάδο Bulls 18 27 13 14 - 72 -

3-0 και  συνεχίζει το τρένο του Γαλανού!

Με τον Κόκκινο να οργιάζει σε ακόμα ένα παιχνίδι, η φορμαρισμένη ομάδα του Αλέξανδρου Γαλανού, New World Fix, πήρε τη νίκη με 80-72 απέναντι στους Stifado Bulls, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στον Κολωνό, στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Elite.

Κόκκινος από τη μία και Βρεττός από την άλλη ξεκίνησαν εύστοχα την αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Την εμφάνιση του επιθετικά έκανε και ο Σιάποντης, με τον γκαρντ των γηπεδούχων να ανοίγει την άμυνα των Stifado και να οδηγεί τους Fix στο 24-18, ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Καλύτεροι στη συνέχεια οι ταύροι, οι οποίοι αρχικά με τους Μιχάλη και Βρεττό μείωσαν αρκετά, με τον Πρόκο μετά από λίγο να ανεβάζει ρυθμούς και με δύο τρίποντα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (45-45), με τον Λογγίτση με δίποντο με τη λήξη του ημιχρόνου, να γράφει το 47-45 για Fix.

Την εμφάνιση του επιθετικά έκανε ο Καττής, με τον φόργουορντ  των φιλοξενούμενων να σκοράρει και να βάζει μπροστά τους Stifado, μέχρι ο Σιάποντης με δύο κολλητά τρίποντα δώσει προβάδισμα στους Fix, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 65-58 και την τελευταία περίοδο να αναμένεται πολύ ενδιαφέρουσα!

Πρόκος και Βρεττός συνέχισαν να σκοράρουν στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου προσπαθώντας για την ανατροπή, με την ομάδα των “ταύρων” να κολλάει όμως προς το τέλος, με τους Κόκκινο και Σιάποντη να εκτελούν στην άλλη άκρη του παρκέ και να εκμεταλλεύονται αυτό το κενό διάστημα, με τους New World Fix να παίρνουν τη νίκη με 80-72.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κόκκινος με 32 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Από πλευράς Bulls ξεχώρισε ο Δημήτρης Πρόκος με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι New World Fix είχαν 22/43 δίποντα, 7/25, 15/20 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα και 13 λάθη. Συνολικά οι Stifado Bulls είχαν 21/56 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 15/21 βολές, 47 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη.

New World Fix (Γαλανός):Λογγίτσης 4 (8 ριμπ.), Κόκκινος 32 (10 ριμπ.), Γαλανός, Τσε 5, Πισσάνος, Κανελλόπουλος 6, Ζωϊτός 14 (12 ριμπ.), Σιάποντης 17, Νικολαΐδης, Κιτσαντάς 2.

Stifado Bulls (Χατζής): Μπαλαούρας 3, Πρόκος 24 (8 ριμπ.), Καττής 6, Χριστόπουλος 10, Μιχάλης 6 (7 ριμπ.), Θρουβάλας 5, Κολέγκας, Μπάγιας, Μπασδάνης 2, Βρεττός 16 (8 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Ο κυρίαρχος στις δύο πλευρές του παρκέ Γιώργος Κόκκινος!