18/11/2023
Flying Circus 8 15 17 18 - 58 -
Μίνωες 20 23 19 13 - 75 -

Δε λένε να χάσουν οι Μίνωες!

Ούτε το βράδυ του Σαββάτου έμελλε να είναι αυτό το οποίο θα έχαναν οι Μίνωες, με την παρέα του Παπαστάμου να κερδίζει με σκορ 58-75 το Flying Circus!

Η ισορροπία ανάμεσα στην εκπληκτική τους επιθετική λειτουργία και την εξαιρετική τους αμυντική προσπάθεια ήταν απίστευτη, με τον Αλτσαντζή να ακολουθά τον Παπαστάμο σε απόδοση και τους Μίνωες να προηγούνται με 8-20 στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το Circus να προσπαθεί να σκοράρει και να πάρει ψυχολογία. Πολύ όμορφα και με τον Αλεξάκη να ανεβάζει στροφές, το Circus ήταν διαφορετικό, ακολούθησε τον ξέφρενο ρυθμό που έδιναν οι φιλοξενούμενοι και έπαιξε αυτό που μπορούσε, με τον Παπαστάμο και τον Γκατζιά να τα βάζουν όλα από την άλλη και να κλείνουν το σκορ στο 23-43 πρώτου ημιχρόνου.

Ο Αλεξάκης ήταν ακόμα πιο επιθετικός στην τρίτη περίοδο, με το "Τσίρκο" να μειώνει κοντά στους 15, να προσπαθεί να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 10 αλλά αυτό να είναι δύσκολο, καθώς ο Παπαστάμος με τον Γαλίτη είχαν απάντηση σε... όλα και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 40-62 μπροστά. Δεν ήταν η βραδιά για να σπάσει το αήττητο των Μινώων! Καταπληκτική εμφάνιση για ακόμη ένα βράδυ, κυριαρχία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και νίκη λοιπόν με τελικό σκορ 58-75!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από το Circus ξεχώρισε ο Παντελής Δροσόπουλος με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/50 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 5/8 βολές, 41 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δίποντα, τρίποντα, βολές, ριμπάουντ, ασίστ, κλεψίματα, κοψίματα, λάθη.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 9, Ασημακόπουλος 2, Γκέκας 12, Δροσόπουλος 9, Κάκιας 10, Μαρίνης 5, Πιπιλής 11.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος, Αλτσαντζής 22, Βήχος 14, Βογιατζής 9, Γαλίτης 12, Γκατζιάς 5, Παπαστάμος 13.

Τί μας άρεσε: Το ελεύθερο παιχνίδι!