15/10/2023
Alepoudiarides BC 11 15 13 7 - 46 -
Sepolia Sharks 21 15 18 14 - 68 -

Ντούμπλαραν τις νίκες οι Sharks!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Sepolia Sharks, καθώς με 7 πόντους του Μακαρίτη, 5 του Ηλιάδη και τρίποντο του Μπαρτσώκα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 11-21. Ο Πατάκας με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Βιολιδάκης.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 26-36, χάρη σε 5 πόντους του Καντιώτη και 4 του Λέσκου. Τους Alepoudiarides κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Πατάκας, Μπέσης και Κάλλης με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Sepolia Sharks είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και 5 πόντους του Καντιώτη, 4 του Δημήτρη Σελεμενάκη και τρίποντο του Κορμανού, έφτασαν μέχρι και στο +18, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 39-54! Δεν μπόρεσαν οι οράνιε να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 8 πόντους του Χατζηαντωνιάδη και το τρίποντο του Φραντζολά. Σκορ τρίτης περιόδου 39-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι "Καρχαρίες" έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-68, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μακαρίτη, Σταμάτη Σελεμενάκη, Δημήτρη Σελεμενάκη και Σόβολου. Για τους Alepoudiarides στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Πατάκας και Παυλάκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/25 βολές, 11/31 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 31 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/20 βολές, 19/46 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 21 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος για τους Alepoudiarides ο Πατάκας με 15 πόντους, έχοντας 5/11 βολές, 5/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και έκανε 9 λάθη. Betsson mvp των Sepolia Sharks ο Μακαρίτης με 17 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 3/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Alepoudiarides (Τζιώτης): Πατάκας 15, Βιολιδάκης 3 (1), Γιουβανάκης 1, Κάλλης 4 (1), Μπέσης 6, Παυλάκος 4, Φραντζολάς 5 (1), Χατζηαντωνιάδης 8 (1)

Sepolia Sharks (Χούσος): Μακαρίτης 17 (3), Ηλιάδης 7, Καντιώτης 10 (1), Κορμανός 5 (1), Λέσκος 6, Μπαρτσώκας 3 (1), Μπόνης 2, Σελεμενάκης Δ. 8, Σελεμενάκης Σ. 4, Σόβολος 6

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Sharks!