06/04/2022
Leathal Pistols 13 14 15 15 - 57 -
Pitser Bironia 13 19 16 22 - 70 -

Έδειξαν ποιοι πραγματικά είναι οι Pitser Bironia!

Σχετικά εύκολο ήταν το έργο των Pitser Bironia ειδικά στο τέλος οι οποίοι κατάφεραν να κερδίσουν τους Pistols με σκορ 57-70.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι ο αγώνας θα είναι μια μάχη σώμα με σώμα καθώς οι πολύ καλές άμυνες δεν επέτρεψαν το σκορ να ανέβει όσο θα έπρεπε με ένα τρίποντο το Αγτζίδη το σκορ ήταν ισόπαλο 9-9 λίγο πριν την λήξη της περιόδους , όμως με ένα σερί 4 πόντων οι Pistols κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο ματς κάτι όμως που δεν κράτησε πολύ καθώς με ένα φοβερό buzzer beater εκτός ισορροπίας ο Χατζηνικολάου έφερε το ματς στα ίσα και το σκορ 13-13. Όντας 5 λεπτά μέσα στην δεύτερη περίοδο οι Pitser με μια τρίποντη βόμβα του Χατζηνικολάου θα μπορέσουν να πάρουν και πάλι προβάδισμα με 16-18 ύστερα από ένα παιχνίδι ροντέο με φοβερά καλάθια. Έτσι με την ομάδα των Pitser να λειτουργεί σαν μια καλολαδωμένη μηχανή και με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο του Χατζηλιάδη μπόρεσαν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με σκορ 18-26 , κάτι που ανάγκασε του Pistols Να ζητήσουν επειγόντος time-out. Οι Pistols όμως δεν τα παράτησαν έτσι εύκολα και με ένα πολύ καλό σερί κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και με ένα γκολ φάουλ του Τάλλη κατάφεραν να κάνουν το 25-26. Οι Pitser όμως δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και πήραν πίσω την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου με σκορ 27-32. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Pitser να είναι μπροστά σκορ 37-45 με φοβερούς Χαριτίδη και Χρονόπουλο όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Οικονόμου κάνει το σκορ 40-45 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ένα δίποντο του Οικονόμου θα φέρει το ματς στους 3 πόντους όμως με ένα φοβερό buzzer beater του Χρονόπουλου το δεκάλεπτο θα λήξει 42-48. Στην τελευταία όμως περίοδος που ήταν και η καθοριστική δύο μεγάλα τρίποντα του Ζωγράφου φέρνουν την διαφορά στους 10 υπέρ των Pitser με σκορ 44-54 , εκεί ήταν που οι Pistols άρχισαν να χάνουν την συγκέντρωσή τους και με φοβερές ενέργειες του Μιλκούδη αλλά και την εμπειρία του Χρονόπουλου η διαφορά ξέφυγε και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 57-70.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χρήστος Χρονόπουλος ο οποίος άγγιξε το double double βάζοντας 18 πόντους και μαζεύοντας 8 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Pistols άξιος αναφοράς είναι ο Αγτζίδης Χάρης ο οποίος πέτυχε double double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Pistols: Οικονόμου 11 (3) , Μπούτσικος 3 , Ντόκος 6 , Μιχέλης 5 (1) , Πρωτογερόπουλος , Παπαγεωργίου 2 , Αγτζίδης 16 (2) , Καραγκιαούρης 10 , Τάλλης 4

Pitser Bironia: Χατζηνικολάου 5 (1) , Χατζηλιάδης 15 , Χρονόπουλος 18 , Μιλκούδης 14 , Χαριτίδης 9 , Φιρτινίδης , Ζωγράφος 9 (3)