29/10/2023
Flying Circus 17 7 18 21 - 63 -
Basket Maniacs 20 20 10 11 - 61 -

Flying Circus από ατσάλι!

Επική ανατροπή για το Flying Circus για την έβδομη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 24-43, κατάφερε να λυγίσει τους 6 Basket Maniacs με 63-61 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Οι Basket Maniacs ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, καθώς παρά το γεγονός πως βρέθηκαν να χάνουν με 10-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, κατάφεραν με 10 πόντους του Τσαλή και 4 του Στασινόπουλου, να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 17-20! Ο Γκέκας με δύο τρίποντα, οι Κάκιας - Αλεξάκης με 4 πόντους έκαστος και ο Λόης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 7 πόντους του Δημητριάδη, 5 του Στασινόπουλου και 4 του Τσαλή, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 24-40. Δεν μπόρεσε το Flying Circus να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Peri και το καλάθι του Κάκια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Πιπιλή βρήκε τα πατήματά της και κατάφερε με 5 πόντους του Ασημακόπουλου, 4 του Λόη και τρίποντο του Σωτηρόπουλου, να μειώσει από το 24-43 στο 42-47. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους "Μανιακούς" στο +8, 42-50, με τον Τσαλή να σκοράρει 5 πόντους, τον Στασινόπουλο 3 και τον Σασσά 2. Σκορ τρίτης περιόδου 42-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Flying Circus συνέχισε την αντεπίθεσή του και με δράστες στην επίθεση τους Αλεξάκη, Δροσόπουλο, Σωτηρόπουλο και Γκέκα, ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή και κέρδισε με 63-61. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, με τους Στασινόπουλο, Αρβανιτίδη και Δημητριάδη να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/14 βολές, 18/31 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/16 βολές, 18/39 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp του Flying Circus ο Κάκιας με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Τσαλής με 21 πόντους, έχοντας 8/10 βολές, 2/5 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 10 (1), Ασημακόπουλος 2, Γκέκας 9 (3), Δροσόπουλος 9 (1), Κάκιας 11, Λόης 9 (1), Πιπιλής, Peri 6, Σωτηρόπουλος 6 (2)

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Αρβανιτίδης 4, Σασσάς 6, Δημητριάδης 9 (1), Στασινόπουλος 16 (1), Στενάκης 5, Τσαλής 21 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!