06/03/2024
Το Τρίτο Φύλο 8 9 11 15 - 43 -
Baca Juniors BC 12 5 10 7 - 34 -

Πάτησε γκάζι εκεί που έπρεπε το Τρίτο Φύλο!

Βραδάκι Τετάρτης στη Ζωφριά, το Τρίτο Φύλο, παίρνοντας μπρος στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, επικράτησε με 43-34 της Baca Juniors και πλέον περιμένει τα playoff.

Η Baca μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο ματς, κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και βρήκε εύκολους πόντους από κοντά με τον Γαργαλάκο. Ο Καστρίνιος με τέσσερις δικούς του άνοιξε το σκορ για τους ροζ και μείωσε τη διαφορά, 4-6, όμως ο Τσαμποδήμος και Κατσιάδας σημάδεψαν σωστά από μακριά για τους ερυθρόλευκους, βάζοντας τους έτσι μπροστά στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 8-12.

Άποντες παρέμειναν και οι δύο ομάδες στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Γαργαλάκο να σπάει το ρόδι με ένα καλάθι και φάουλ και τον Γιωργάκη και τον Καστρίνιο να του απαντούν για λογαριασμό του Τρίτου Φύλου. Ο Μαρτίνης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους άνοιξε τη διαφορά για τη Baca, 10-17, δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο Γκρέμπι με επιθετικές πρωτοβουλίες έφερε το ματς στα ίσια. Σκορ ημιχρόνου, 17-17.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, η Baca Juniors συνέχισε να παίζει μυαλωμένα, βρήκε σκορ με τον Γαργαλάκο, τον Τσαμποδήμο και τον Μαρτίνη και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, 22-26. Ο Κουτσωνάς και ο Παππάς με ένα τριποντάκι έκαστος μείωσαν στον πόντο για τους ροζ, για να έρθει ο Καστρίνιος και με ένα καλάθι και φάουλ να δώσει ξανά τα ηνία στους γηπεδούχους, 28-27.

Ο Μπίζος άνοιξε το σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, για να έρθει και να αντιδράσει ο Τσανικίδης με ένα mid range σουτάκι. Οι γηπεδούχοι πήραν μπρος επιθετικά, έτρεξαν ένα μίνι 5-0 σερί με σκόρερ τον Κουτσωνά και τον Καστρίνιο και απέκτησαν αέρα επτά πόντων, 3' πριν το τέλος. Οι ερυθρόλευκοι δεν βρήκαν λύσεις στο τέλος και εν τέλει υποχρεώθηκαν στην 17η φετινή τους ήττα με 43-34.

Betsson MVP για το Τρίτο Φύλο αναδείχτηκε ο Νίκος Καστρίνιος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τη Baca διακρίθηκε ο Νίκος Γαργαλάκος με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Γεωργάκης 2, Γκρέμπι 6, Καστρίνιος 15, Κοιμτζόγλου, Κουτσωνάς 6, Παππάς 3, Τσανικίδης 11.

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 13, Κασφίκης, Κατσιάδας 3, Μαγκούτης, Μαρτίνης 8, Μπίζος 1, Τσαμποδήμος 9.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των νικητών στο τέλος και το passing game της Baca!