10/01/2024
Skroutz 25 13 24 17 - 79 -
The Roots 5 13 2 7 - 27 -

Καταπληκτικό Skroutz δεν άφησε περιθώρια!

Με μια ολοκληρωτική εμφάνιση και χωρίς να χάσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού στιγμή, το Skroutz επιβλήθηκε των Roots με τελικό σκορ 79-27 στο ΣΕΦ!

Ο Παπαδόπουλος άφησε το εκτελεστικό κομμάτι που είχε ασχοληθεί με... επιτυχία στα προηγούμενα παιχνίδια και έπιασε τα δημιουργικό, με τις συνεργασίες του με τον Μερεμέτη να είναι απόλαυση! Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 25-5 και η είσοδος του Γουρνέλου έκανε τους Roots πιο απειλητικούς κοντά στο καλάθι, αλλά παρέμειναν μακρυά στο σκορ. Ο Μερεμέτης κυριάρχησε στα ριμπάουντ, οι Καντιδάκης και Μητσοτάκης σκόραραν με ευκολία και οι απαντήσεις του Λαγωνικάκου μείωσαν την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-18.

Κυρίαρχοι Skroutz! Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την παρέα του Παπαδόπουλου, με τον ίδιο να σκοράρει με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο! Από την άλλη, οι Roots γύρισαν τη μπάλα αλλά λίγο η αστοχία και λίγο τα πολλά εύκολα λάθη ήταν υπεύθυνα για την αύξηση της διαφοράς και το κλείσιμο της τρίτης περιόδου στο 62-20 για Skroutz. Η τέταρτη περίοδος προσφέρθηκε για γρήγορο μπάσκετ και μπόλικο θέαμα, με το τελικό σκορ να είναι το 79-27 και τη νίκη του Skroutz να έρχεται πιο εύκολα από όσο περίμεναν!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Παπαδόπουλος με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους Roots ξεχώρισε ο Θοδωρής Ανδραβίζος με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/26 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 10/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 15 κλεψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/33 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 2/4 βολές, 32 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 18 λάθη.

Skroutz (Μερεμέτης): Καντιδάκης 9, Αυγουλής, Μερεμέτης 15, Μητσοτάκης 19, Παπαδόπουλος 24, Βόντας 5, Δούμας 7.

Roots (Σοκολάκης): Λαγωνικάκος 6, Σοκολάκης, Ανδραβίζος 9, Φιλιππής, Γουρνέλος 2, Λουλουργάς, Παντελάτος 2, Αργυράκης, Ανδραβίζος Π. 2, Κατσουράνης, Ζαμπάρας, Γούλας 6.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!