23/01/2024
Hurricanes 10 8 21 19 - 58 -
Sepolia Sharks 12 17 18 18 - 65 -

Νίκη πρωταθλητισμού για τους Sepolia Sharks!

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του “BASKETAKI ARENA” οι Sharks επικράτησαν με 58-65 των Hurricanes για την Winter Evolution League και συνεχίζουν να βρίσκονται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να φαίνονται αγχωμένες και τις άμυνες να κυριαρχούν. Ο Μπαρτσώκας με τους 5 πόντους που σημείωσε στο δεκάλεπτο έδειξε διάθεση να αναλάβει πρωτοβουλίες για τους Sharks οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 10-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε , με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να δείξουν την βαθμολογική ανωτερότητα τους και με επιμέρους σκορ 8-17,πήγαν στην ανάπαυλα με 18-29. Σ αυτό βοήθησαν οι Μακαρίτης και Δημητρόπουλος που με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα έδωσαν το έναυσμα για το διπλό των Sharks.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Hurricanes όπως αναμενόταν αντέδρασαν καθώς έκλεισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 21-18, για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 39-47. Μεντής με 11 πόντους και 3 ασίστ και Κασσελακης με 8 ήταν οι πρωταγωνιστές για τους Hurricanes στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι Hurricanes θέλησαν να βάλουν δύσκολα στους Sharks καθώς με ένα γρήγορο 6-0 σερί επέστρεψαν στο ματς. Οι Sharks όμως απέδειξαν γιατί βρίσκονται εκεί που βρίσκονται , με καλές άμυνες κατάφεραν να συντηρήσουν την υπέρ τους διαφορά και με πρωταγωνιστές τους Μακαρίτη και Μπόνη κατάφεραν να επικρατήσουν με 58-65.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 16/35 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα , 14 / 22 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ ,μοίρασαν 9 ασίστ , έκαναν 6 κλεψίματα ενώ έκαναν επίσης και 16 λαθη. Οι νικητές, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 17/34 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 7 / 8 βολές,πήραν 32 ριμπάουντ,έκαναν 14 ασίστ,11 κλεψίματα ενώ ειχαν και 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Hurricanes ήταν ο Ιωαννιδης με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ είχε επίσης και 2 κλεψίματα,1 κόψιμο και 1 λάθος. Betsson MVP για τους Sepolia Sharks αναδείχθηκε ο Θόδωρος Μακαρίτης με 18 πόντους σε 26 λεπτά συμμετοχής ενώ συμπλήρωσε την στατιστική του με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ,1 κλέψιμο,1 κόψιμο και 3 λάθη.

Hurricanes(Βασιλειάδης): Βασιλειάδης , Ιωαννιδης 12,Κασσελάκης 10,Λατίφης 6,Μακρης 2,Μεντής 22 , Περσίτσας 3 , Ρούπας 2 ,Σακελαρίου,Ταμιωλάκης

Sepolia Sharks(Κορμανός): Δημητρόπουλος 8,Κορμανός 8,Λέσκος 2,Μακαρίτης 18,Μπαρτςώκας 11,Μπόνης 10 ,Ρομπότης 5, Σελεμενάκης 3.

Τι μας άρεσε: Το τριποντο με ταμπλό από μακριά στην λήξη του χρόνου από τον Μεντή.