18/09/2021
Athens Bucks 20 15 13 8 - 56 -
Los Abeles Fakers 7 10 21 17 - 55 -

Παραλίγο αυτοκτονία οι Athens Bucks!

Σε ένα παιχνίδι που διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έφτασε στο +22 υπέρ των Athens Bucks, οι Los Abeles Fakers κατάφεραν να το φτάσουν στον πόντο όμως το τελευταίο σουτ δεν μπήκε και έτσι οι Bucks ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο φετινό κύπελλο κερδίζοντας με 56-55. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο όμως οι Athens Bucks, που είχαν το προβάδισμα από την αρχή του ματς, είχαν και την τύχη με το μέρος τους και πανηγύρισαν την νίκη!
Φοβερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Bucks, οι οποίοι με τον Σπυριδώνη σε μεγάλα κέφια έκαναν σχεδόν ότι ήθελαν στο παρκέ και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στους 11 πόντους με το σκορ να γίνεται 16-5 (7′). Το δεκάλεπτο έληξε 20-7 με τον Σπυριδώνη μέχρι το τέλος να έχει βάλει οχτώ και τον, Ζώταλη άλλους έξι για τα ελάφια, ενώ πρώτος σκόρερ των Los Abeles Fakers ήταν ο Μαυρακάκης με τρεις.
Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Athens Bucks σε μερικά σημεία του παιχνιδιού να φαίνεται πως τους έβγαιναν ότι προσπαθούσαν σε αντίθεση με τους Los Abeles Fakers. Η διαφορά έφτασε στο +22 (35-13, 17′) και το ημίχρονο έληξε τελικά 35-17. Ο Βασίλης Φωτεινός είχε έξι πόντους και ο Σπυριδώνης άλλους πέντε για τους γηπεδούχους, ο Ηρειώτης είχε τεσσε2για τους φιλοξενούμενους.
Πιο δυναμικά μπήκαν οι Los Abeles Fakers στο δεύτερο ημίχρονο και με την έναρξη έτρεξαν σερί 16-6 για να μειώσουν σε 41-32 (28′) και να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων μετά από αρκετή ώρα. Τελικά οι Bucks βρήκαν λύσεις και κράτησαν την διαφορά με το σκορ στην λήξη της τρίτης περιόδου να γίνεται 48-38. Βασίλης Φωτεινός (5) και Σπυριδώνης (4) ξεχώρισαν πάλι για τους Athens Bucks, Μαυρακάκης και Ουζουνίδης είχαν από πέντε για τους Fakers.
Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου δεν φαινόταν πως οι Bucks θα μπορέσουν να χάσουν καθώς με τρίποντο του Γιουρνά η διαφορά πήγε στο +13, 55-42 (34′). Όμως οι Los Abeles Fakers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να σημειώσουν 13 πόντους στην επίθεση τους και να δεχτούν μόνον ένα. Στην τελευταία επίθεση μάλιστα ο Ηρειώτης είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του όμως το σουτ που επιχείρησε βρήκε σίδερο και οι Athens Bucks πανηγύρισαν την νίκη με 56-55. Ο Γιουρνάς καλύτερος των νικητών με πέντε πόντους, ο Ουζουνίδης είχε εφτά για τους ηττημένους.
Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ο Βασίλης Φωτεινός με 13 πόντους καθώς είχε 3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Καλύτερος για τους Los Abeles Fakers ο Ουζουνίδης με 16 πόντους έχοντας 5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Athens Bucks είχαν 18/40 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 8/11 βολές, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Los Abeles Fakers είχαν 16/45 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 8/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ και, 13 λάθη.
Athens Bucks (Αμανατίδης): Ζώταλης 6 (5ρ), Σίμος, Σπυριδώνης 21 (1), Χάλαρης 1, Δανιάς 4 (6ρ), Γιουρνάς 9 (1), Αμανατίδης 2, Φωτεινός Β. 13 (8ρ 2τρ).
Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Βογιατζής 10 (10ρ 5κλ), Πέγκας 6 (13ρ), Τσιφτσής 2, Ουζουνίδης 16 (7ρ 2τρ), Ηρειώτης 9 (1), Φωτεινός Π. 4 (1τρ 6ρ), Μαυρακάκης 8 (1).
Τι μας άρεσε: Το πρώτο ημίχρονο των Athens Bucks και το δεύτερο των Los Abeles Fakers.