12/10/2021
Old Stars 18 20 16 18 - 72 -
Retro Pacers 19 17 24 14 - 74 -

Πήραν την ματσάρα οι Retro Pacers!

Την Κυριακή το απόγευμα 10 Οκτωβρίου, στην πρεμιέρα του έκτου ομίλου της D2, έγινε ένα καταπληκτικό ματς με συνεχής εναλλαγές στο σκορ!Νικητές στο τέλος οι Retro Pacers απέναντι στους πολύ δυνατούς Old Stars με 72-74!

Πολύ γεμάτο ματς με θέαμα και σκορ το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων.Η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου είχε ισχνό προβάδισμα 18 – 19 με πρώτο βιολί τον Σέμπογλου(8) και βοήθειες από Μπουρμπόν(7) και Αναγνωστόπουλο(4) ενώ για τους Old Stars τραβούσαν το κουπί Κοντός, Δουκάκης και Δρακόπουλος(4).

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο έκαναν οι Old Stars με τον καυτό Κοντό να πυροβολεί με τρία συνεχόμενα τρίποντα και καλάθι του Καρακώστα στον αιφνιδιασμό(29-19). Οι Retro ισορρόπησαν , πίεσαν και μείωσαν με τον Ιωαννίδη πρώτο σκόρερ με 5 και τρίποντα από Μπουρμπόν, Καζαφέρη για να έρθει ο Τζιόπας με 5 πόντους να γράψει το 38 – 36 σκορ ημιχρόνου.

Με σπασμένα τα φρένα εμφανίστηκαν οι Retro στην τρίτη περίοδο και με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Μπουρμπόν και ένα ακόμα από τον Ιωαννίδη ξέφυγαν 41 – 50 για να οδηγήσουν σε γρήγορο time out τους Old Stars. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια αντέδρασαν και πλησίαζαν στο σκορ με τον Κοντό να ηγείται με 5 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Μπουρμπόν και Κοκκώνη να βάζουν από 5 διατηρούσαν προβάδισμα 54-60.

Εξαιρετική εξέλιξη του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα.Οι Old Stars κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ με 6 πόντους του Καπράλου και τρίποντο από τον Κοντό, αλλά η αντίδραση των κίτρινων με καλάθια από Αναγνωστόπουλο, Μπουρμπόν και δύο βόμβες του Καζαφέρη έκανε το σκορ 68-73 δύο λεπτά πριν από την λήξη. Καπράλος με βολή και Κοντός με τρίποντο έδωσαν νέα διάσταση στο παιχνίδι, αλλά ο Ιωαννίδης με μία βολή υπέγραψε το τελικό 72 – 74.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μπορμπόν με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Καρακώστας με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Old Stars είχαν 18 / 37 δίποντα, 9 / 27 τρίποντα, 9 / 14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 26 λάθη.

Οι Retro είχαν 16 / 36 δίποντα, 10 / 31 τρίποντα, 12 / 23 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Old Stars(Δουκάκης): Γεωργούσης 6 (4ας.), Λεντζής 2, Δουκάκης 3, Δρακόπουλος 8, Καπράλος 12 (12ρ.), Τζιόπας 11, Καρακώστας 7(9ρ.), Τζώρτζος, Πέτρου, Κοντός 23(3ας,3κλ.).

Retro Pacers( Χριστοδουλόπουλος): Πουλαδάκης, Κοκκώνης 6(3κλ.), Ιωαννίδης 11 (6ας.), Σέμπογλου 13 (7ρ.), Αναγνωστόπουλος 6 (6ρ.), Βαμβακάρης 2, Σκλαβενίτης, Καζαφέρης 10, Μπουρμπόν 26(8ρ,4ας.)

Τι μας άρεσε:  Όλο τα ματς από την αρχή μέχρι το τέλος!