03/12/2023
Ένωση Αγρινίου 19 22 19 14 - 74 -
Agrinio Magic 2023 17 8 9 17 - 51 -

Συνέχισε με εύκολη νίκη η Ένωση Αγρινίου

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο φινάλε του η Ένωση προηγήθηκε με 2 πόντους.

Με σερί 12 - 0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +14 και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Ένωση ανέβασε το προβάδισμά της πάνω από τους 20 πόντους και στο φινάλε της τρίτης περιόδου έφτασε τη διαφορά στο +26.

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 29 πόντους και στη συνέχεια έριξαν "στροφές" κερδίζοντας με το τελικό +23.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Τάσος Βασιλείου με 19 πόντους και ακολούθησε ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 15.
Για τους Magic πρώτος σκόρερ ήταν ο Ηλίας Καραμπέτσος με 11 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Θανάσης Τηγάνης.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση επέβαλλε το ρυθμό της, βρήκε λύσεις από αρκετούς παίκτες και κατάφερε να πάρει μία ακόμα εμφατική νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Για ένα ακόμα παιχνίδι οι Magic είχαν μεγάλα κενά διαστήματα και δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 19(1), Καρακώστας Χ. 2, Καρακώστας Ε. 8, Κάτρης Ι. 7(1), Κάτρης Γ. 2, Κουμάσης 6, Μπλαχούρας 8, Ξανθόπουλος 1, Ρόμπολας, Σταμουλάκης 15(3), Τσιούνης 6.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης - Χρήστος Γιαννοκώστας): Αθανίτης, Βαρδουλάκης 7(1), Διδασκάλου, Καλαϊτζής 4(1), Καραμπέτσος 11, Κουβέλης, Λέρης 4, Μπουλούκης, Στάμος 7, Τζαγκαράκης 4, Τηγάνης 10, Τσιρώνης 4(1).