04/02/2024
AlsoupoLions 15 24 15 16 - 70 -
Crushers 11 17 21 18 - 67 -

Το ήθελαν και οι δύο, το πήραν οι AlsoupoLions!

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές στο ξεκίνημα του ματς. Ο Αντωνόπουλος πήρε προσπάθειες, ενώ και ο Βενιζέλος βρήκε σκορ πίσω από τα 6,75 για το 8-7. Στη συνέχεια η επίθεση των γηπεδούχων πήρε τα πάνω της και με τους Αντωνόπουλο και Τσιφτσή να δίνουν λύσεις έφτασαν στο 15-11 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Αντωνόπουλος δεν έλεγε να χάσει σουτ και έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται 32-16. Οι Crushers έβγαλαν αντίδραση με τους Καράμπελα, Κώνστα και Ζουγανέλη να δίνουν πόντους και κάπως έτσι μείωσαν στο 34-27. Η απόσταση έφτασε ξανά σε διψήφιο από τους γηπεδούχους και τελικά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 39-28.

Οι γηπεδούχοι μπήκα πιο συγκεντρωμένα στην τρίτη περίοδο, με τον Τσιφτσή να εκμεταλλεύεται τα επιθετικά ριμπάουντ και να ανεβάζει το σκορ στο 43-30. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, μέχρι εκείνο το σημείο, όταν ο Αντωνόπουλος έκανε το 46-32. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί και έριξαν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο (50-41), ενώ με τον Αποστόλου να βρίσκει πόντους στο φινάλε της περιόδου μπόρεσαν να φτάσουν στο 54-49, που ήταν και το σκορ έπειτα από το τέλος της περιόδου.

Οι Crushers πάλεψαν αρκετά στο τέταρτο δεκάλεπτο και η επιστροφή τους ολοκληρώθηκε, με τον Αποστόλου να παραμένει… μπελάς για την άμυνα των AlsoupoLions και τον Κώνστα να βρίσκει τριποντο για το 61-61. Ο Αντωνόπουλος δήλωσε παρών στο καθοριστικό εκείνο σημείο και έβαλε μπροστά ξανά την ομάδα του, αλλά ο Αποστόλου δεν άφησε τους Crushers να «πεθάνουν», μειώνοντας σε 67-66. Οι γηπεδούχοι στις τελευταίες φάσεις βρέθηκαν στο +3(70-67), με τον Ζουγανέλη να αστοχεί σε τρίποντο για την ισοφάριση. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κάνουν φάουλ και κάπως έτσι κύλησαν τα τελευταία δευτερόλεπτα και οι AlsoupoLions πανηγύρισαν τη νίκη με 70-67.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Αντωνόπουλος με 42 πόντους, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τους Crushers ξεχώρισε ο Δημήτρης Καλογερογιάννης με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι AlsoupoLions μέτρησαν 18/40 δίποντα, 7/35 τρίποντα, 13/22 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 14 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Crushers είχαν 15/36 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 10/17 βολές, 44 ριμπάουντ, 20 ασίστ, όπως και 5 κλέψιματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αγαπητός 6(10ρ.), Αντωνόπουλος 42(7ρ.), Βενιζέλος 5(3ρ.), Κυριακόπουλος, Λαγόπουλος 7(3ρ.), Μαγκώνης, Μαρκέτος, Πάτας 2(2ρ.), Τσιφτσής 8(3ρ.)

Crushers (Αποστόλου): Αποστόλου 19(5ρ.), Δούβρης 5(5ρ.), Ζουγανέλης 4(9ρ.), Καλογερογιάννης 17(10ρ.), Καράμπελας 8(3ρ.), Κατσαρός 2(2ρ.), Κώνστας 10(8ρ.), Κώτσης 2(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Αντωνόπουλου!